Vai eksistē dzīve pēc COVID-19?

stop coronavirus

Jau daudzas valstis ir uzsākušas lēnu, bet pārliecinošu izeju no ārkārtas situācijas, kas saistīta ar COVID-19 izraisīto pandēmiju. Ielās ir arvien vairāk cilvēku, atkal parādās rīta sastrēgumi, vaļā ir kafejnīcas ar ielu verandām, atgriežas ierastais dzīves ritms.

Bet gaisā virmo jautājumi: “kas tas bija?”, “ko mums tagad vajadzētu darīt?”, un, visbeidzot, “kas notiks tālāk?” Daudzus atbilžu variantus tagad var atrast Internetā. Bet ir viens neapstrīdams fakts, ka pasaule ir mainījusies, un mēs līdz ar to. Nekas vairs nebūs tāpat. Šī ir jauna – pēc-pandēmijas realitāte. Un mums tai jāpielāgojas.

No globāli filozofiskiem jautājumiem mēs pievēršamies šībrīža aktualitātēm. Par kādiem līdzekļiem dzīvot? Kas notiks darba tirgū? Kādas profesijas būs pieprasītas?

Stāvoklis darba tirgū

Saskaņā ar statistiku, pandēmija ir atņēmusi darbu vairāk nekā trešdaļai pasaules iedzīvotāju. Nedaudz vairāk par situāciju Latvijā. Aprīlī bezdarbnieku skaits valstī palielinājās par 11 390, liecina jaunākā Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) tīmekļa vietnē publicētā informācija, kas datēta ar 2020.gada 30. aprīli, un bezdarbnieka statuss ir 72 917 cilvēkiem.

Visvairāk cietušas tādas jomas kā uzglabāšana un transports, tūrisms, ēdināšana, nekustamais īpašums, ražošana un tirdzniecība, kā arī finanses, apdrošināšana un IT pakalpojumi. Kā vēsta Latvijas vadošā interneta personāla atlases kompānija CV-Online Latvia, šā gada martā pievienoto vakanču skaits samazinājās vidēji par 60%. Un šīs ir tikai pirmās svārstības, ko radījis ūdenī iemestais akmens.

Bezdarba vilnis pieaug. Konkurence starp strādniekiem dažādās jomās ir liela. Attiecīgi, darba devējs pašreizējā situācijā nevar piedāvāt tādus darba apstākļus, kādi bija pirms krīzes. Algas kļūst zemākas, darba vietu skaits samazinās. Vairāk kā jebkad agrāk darba devēji dod priekšroku kandidātiem ar daudzām prasmēm, kuri gatavi uzņemties papildu pienākumus.

Tagad darba tirgus atrodas izdzīvošanas režīmā un šādos apstākļos cilvēki, kas ir iniciatīvas pilni, gatavi mācīties, pielāgoties jaunajam un emocionāli noturīgi, ir zelta vērtē. Aplūkosim populārākās profesijas šībrīža situācijā pasaulē.

TOP 3 profesijas

top 3 professions

Tātad, kādas būs populārākās profesijas Latvijā un pasaulē.

1. Digitālie speciālisti. Vadītāju amati

Saskaņā ar LinkedIn pārskatiem par kārtējo gadu pēdējos piecos gados mākslīgā intelekta profesionāļu pieprasījums ir pieaudzis par 74%. Pandēmijas laikā jēdziens “attālināts darbs tiešsaistē” kļuva ļoti populārs. Uzņēmumi, kas nebija pietiekami tehnoloģiski spēcīgi, cieta lielus zaudējumus, nespējot pārnest darbu uz tiešsaisti. Tāpēc tagad pieaug pieprasījums pēc digitālajiem direktoriem un speciālistiem, kuri nodarbojas ar digitālajiem pārveidojumiem. Uzņēmumi meklē cilvēkus ar izcilām zināšanām mākslīgā intelekta jomā.

Tādas profesijas kā: digitālo pārveidojumu direktors, programmatūras izstrādātājs, jurists – konsultants darbam tīklā, dronu operators utt., kļūst arvien aktuālākas. Šķiet, ka pēdējā profesija izklausās kā no zinātniskās fantastikas pasaules. Lai gan tagad šie speciālisti ir ļoti pieprasīti. Droni daudzas problēmas palīdz atrisināt ātrāk nekā tradicionālās lidmašīnas. Tos izmanto video filmēšanai, novērošanai, augu ķīmiskajai apstrādei un preču pārvadāšanai.

2. Loģistikas uzņēmumu darbinieki

Loģistikā būs nepieciešams vairāk speciālistu. Šajā jomā jau ir acīmredzams darbinieku pieplūdums. Pandēmijas apstākļos ir palielinājies pieprasījums pēc tiešsaistes veikaliem un bezkontakta pasūtījumu piegādes. Piegādes ķēde pašlaik ir sarežģītāka nekā jebkad agrāk cilvēces vēsturē.

Epidēmijas laikā daudzas ražotnes visā pasaulē aizvērās un pārtrauca sadarbību ar piegādātājiem. Tā rezultātā uzņēmumiem tagad ir nepieciešami vadītāji, lai atrisinātu problēmas un paredzētu iespējamos traucējumus piegādes ķēdē, kas varētu rasties pēc pandēmijas. Galvenie uzdevumi ir pārvaldīt krājumus, nodrošināt, lai produkti tiktu ražoti ar augstu efektivitāti, un meklēt visu veidu risku samazināšanas veidus. Ir nepieciešami loģistikas darbinieki ar lielu pieredzi un dzelzs tvērienu. Aktuālas ir arī tādi lielā loģistikas mehānisma ķēdes posmi kā kurjeri, vadītāji, noliktavu darbinieki, autovadītāji utt.

3. Personāla daļas vadītājs, HR speciālists, personāla atlases speciālists

Jā, personāla atlases vadītāja darbs ir svarīgāks kā jebkad agrāk. Pieaug pieprasījums pēc speciālistiem, ir vairāk darba meklētāju un mazāk darba vietu. Darbinieku izvēlē nav atļauts kļūdīties un apstrādāt lielu darba meklētāju pieteikumu apjomu.

Ņemot vērā personāla kritiski svarīgo lomu šobrīd, personāla atlases uzņēmuma profesionālais darbs garantē uzņēmuma panākumus. Talantīgi un pieredzējuši rekrūteri, personāla atlases vadītāji, “galvu mednieki” /headhunters/ pašlaik palīdzēs noorientēties strauji mainīgajā situācijā darba tirgū.

Vai pēc pandēmijas dzīve turpināsies?

life together

Protams. Psihologi tēlaini salīdzina mūsu dzīvi ar okeānu, kurā stress ir kā vilnis, kas paceļas augstāk, saskaroties ar kaut ko draudīgu. Tāpēc viņi piedāvā izmantot vilni, lai paceltos virs horizonta un redzētu jaunas iespējas dzīvē. Krīze izjauc līdzsvaru, izved no komforta zonas un rada jaunas vajadzības, kuras ir vieglāk ieraudzīt no viļņa virsotnes.

Vissvarīgākais ir ātri reaģēt uz šībrīža izmaiņām! Pat ar pašreizējo statistiku nevajadzētu krist panikā un izmisumā. Labāk apstāties un paskatīties apkārt, uz vakancēm.

Un, ja jums pašam ir grūti tikt galā ar jauno realitāti darba tirgū, varat sazināties ar darbā iekārtošanas aģentūru, ar kuras palīdzību atradīsiet darbu, par kuru, iespējams, jau sen esat sapņojis. Vai mēģiniet atrast darbu paši, bet svarīgi atjaunot jūsu CV, iekļaujot jūsu stiprās puses un iegūto pieredzi pēdējos gados.

Visas metodes der.

Darba ir mazāk, bet tas joprojām ir!