online interviju rekomendācijas

Kā iziet online interviju?

4 rekomendācijas un padomi veiksmīgai tiešsaistes intervijai

Mūsu mūsdienu informācijas laikmetā tiešsaistes darba intervijas kļūst par arvien izplatītāku veidu, kā atrast darbu. Lai gan tās var atšķirties no tradicionālajām klātienes tikšanām, nepieciešamība labi sagatavoties un profesionāli prezentēt sevi paliek nemainīga.

Daudzi cilvēki jau zina, kā izturēties darba intervijā, kā radīt labu pirmo iespaidu, bet kā to visu izdarīt caur kameras objektīvu, nav līdz galam skaidrs.

Piemēram, tas, kas palīdz veiksmīgi iziet klātienes interviju, tiešsaistes intervijā var ar jums izspēlēt nežēlīgu joku. Tagad apskatīsim tiešsaistes interviju zelta likumus un atradīsim uzvarētāju nominācijā “bīstamākā kļūda tiešsaistes intervijā”.

1. Sagatavot sevi un nekad nekavēt interviju!

Klātienes intervijā jūsu izskats, ķermeņa valoda, komunikācijas prasmes uztver kā vienotu veselumu. Dažas kļūdas šeit var palikt nepamanītas. Kameras objektīvā jūs esat kā zem mikroskopa. Jūs esat attēls ekrānā, kuru uzmanīgi vēro. Šeit svarīga ir katra detaļa! Jums ir jārunā skaidri un ar pauzēm, jāizskatās nevainojami un spilgtāk jādemonstrē sava harisma.

2. Tehniskā sagatavošanās!

  • Pārbaudīt vai viss strādā. Jums nepieciešams stabils video attēls. Vienkāršākais veids, kā to panākt, ir datora vai planšetdatora izmantošana. Ja sīkrīka kamerai nav labs attēls, jums jātiek pie tīmekļa kameras. Nostipriniet to acu līmenī tieši sev priekšā. Attālumam jābūt tādam, lai kadrs būtu līdz krūtīm. Tikai ne tuvplānus! Nav īpaši ērti sazināties ar noteiktām ķermeņa daļām, piemēram, ar zodu, acīm vai pieri).
  • Gaisma. Gaismai vajadzētu krist uz sejas, nevis spīdēt no aizmugures. Tāpēc nesēdiet ar muguru pret logu. Vislabākā ir dienasgaisma no loga uz sejas, tā rada matētu efektu un atsvaidzina seju. Tā var būt mākslīgā gaisma, bet ne tāda, kas krīt perpendikulāri no augšas, jo tad uz sejas parādīsies neglītas ēnas. Gaisma ir īpaši svarīga vecākiem kandidātiem. Nepareiza gaisma var padarīt jūs par dzīves nogurdinātiem cilvēkiem, pat ja jūsos virmo enerģija).
  • Pārbaude. Pirms intervijas paeksperimentējiet. Ierakstiet savu runu kamerā un izvērtējiet to. Un atcerieties, ka intervijas laikā, runājot jums jāskatās tikai uz kameru, bet tad, kad jums kaut ko saka, jāskatās uz sarunu biedra attēlu ekrānā. Netīksminieties par sevi, skatoties uz mazo lodziņu sānos, tam jums ir spogulis).
  • Pārbaudiet sakarus un programmu. Pārliecinieties, ka nav problēmu ar internetu. Ja wi-fi pieviļ, pārslēdzieties uz mobilo internetu un pārbaudiet zvanu pa savu vai drauga tālruni. Dariet to savlaicīgi, nevis 5 minūtes pirms intervijas sākuma. Pārbaudiet obligāti mikrofonu, austiņas un kameru. Visbiežāk izmanto sekojošas tiešsaistes interviju platformas: WhatsApp, Viber, Zoom, Meets vai Skype. Ir vēl daudz citu programmu, ko darba devējs var izvēlēties.
  • Vieta un fons. Vislabāk, ja jums aiz muguras ir vienkrāsains, neitrāls fons, lai nekas nenovērš uzmanību no jums. Klusa māja vai dzīvoklis, vasarā jūs varat būt ārā, dabā (bet arī klusā vietā, ne blakus rotaļu laukumam). Labāk ir izvairīties no tādām vietām kā kafejnīcas, iepirkšanās centri, sabiedriskais transports.
  • Izskats. Uzturiet profesionālu tēlu: izvēlieties pareizo apģērbu un obligāti smaidiet. Šeit jums jāņem vērā tā uzņēmuma darbības virziens, nozare un profesija, kurā vēlaties strādāt. Ja jūs gatavojaties intervijai valsts iestādē, bankā vai darbam birojā, apģērba kodam jābūt klasiski stingram. Ja gatavojaties strādāt IT uzņēmumā vai par dizaineri varat ģērbties radošāk, tiem ir vairāk neformālāks stils, tikai nepārspīlējiet. Jums ir pilnībā jāapģērbjas, lai cik dīvaini tas neizklausītos. Kameras objektīvā jūs atrodaties tikai līdz krūtīm, taču neaizmirstiet uzvilkt arī bikses.

Pirmkārt, morāli jūs jutīsities “pilnībā apbruņots”, pārliecinātāks, un, otrkārt, ja darba devējs lūgs jūs piecelties vai jūs piecelsieties kājās, lai kaut ko paņemtu, aizmirstot par nepilnīgo drēbju komplektu, būs ļoti neveikla situācija.

  • Par grimu. Pat ja grimu vispār nelietojat, mēs iesakām uz sejas uzklāt pamattoni (tonālo krēmu, pūderi), jo kameras objektīvā cilvēka seja tiek uztverta atšķirīgi. Var rasties nepareizs priekšstats, ka jums, piemēram, ir neveselīga sejas krāsa.
онлайн-собеседование

3. Intelektuālā sagatavošanās.

Jums jābūt zinošam, tāpat kā klātienes intervijās. Rūpējaties, lai mājas dīvāns jūs neatslābinātu, izvairieties no familiaritātes, tā nav tikšanās nepiespiestā atmosfērā – šī ir darba intervija. Izlasiet par uzņēmuma vēsturi, pārlasiet vakanci. Jums obligāti jāzina ar kādu uzņēmumu jūs runāsiet, ar ko tas nodarbojas un uz kādu amatu jūs pretendējat.

Atsvaidziniet atmiņā savu darba vēsturi. Pastrādājiet pie tā, kā sevi parādīt. Prātā izejiet cauri atbildēm uz tipiskiem jautājumiem. Sagatavojiet savus jautājumus potenciālajam darba devējam.

4. Nianses intervijas laikā.

No paša sākuma vienojieties par to, ko darīsiet, ja savienojums pazudīs. Pārliecinieties, ka intervijas laikā nešūpojaties, dzīvē tas vēl ir iespējams, bet šeit jūs iziesiet no kadra. Nevajag ieciklēties uz domām par savu telegēnismu vai tā trūkumu.

Esiet nepiespiesti un draudzīgi. Ieturiet pauzi starp sarunu biedra pēdējo frāzi un savējo, lai jūs nepārtrauktu viens otru. Tiek uzskatīts par labu praksi pēc intervijas uzrakstīt pateicības vēstuli, ka par jums ieinteresējušies, un informēt, ka gaidiet atbildi. Ja pēc intervijas mainīsiet savas domas par darbu šajā vietā, paziņojiet to.

“Distancētā” dzīve, tas ir, dzīve tiešsaistē, kļūst arvien aktuālāka. Ja agrāk tā bija dzīves tempa paātrināšanās dēļ, šobrīd to joprojām veicina jaunākie notikumi pasaulē – dzīve pēc pandēmijas. Mēs netērējam laiku, lai nevajadzīgi pārvietotos un drosmīgi izejam tiešsaistes intervijas. Darbu jūs varat iegūt, neizejot no mājām, un tas šobrīd ir pat stilīgi.

No pirmā acu uzmetiena tiešsaistes intervija var šķist sarežģīta. Jūs negribat, lai jūs nepareizi uztvertu kaut kādas kameras dēļ. Bet praksē jūs sapratīsiet, ka tas ir vienkāršāk un vieglāk, nekā jums šķita.

Svarīgi

Tātad, kas ir bīstamākais online darba intervijā?  Tā ir informatīvā un intelektuālā nesagatavotība!

Viss ir tāpat kā reālajā dzīvē, tāpat kā klātienes intervijās. Pat ja būs ideāls fons un gaisma, saziņa bez traucējumiem, satriecošs izskats, bet jūs pats nepratīsiet sevi parādīt un ieinteresēt darba devēju, tad visi šie zelta likumi palīdzēs nevis jums, bet jau kādam citam darba meklētājam. Ticiet  sev, pielieciet pūles un veiksmi intervijās!

Rakstu uzrakstīja: WORK IN rekruteris Anastasija Ļedjajeva un direktore Vladislava Brucka

Profesionāls tulkošanas birojs